https://www.stendustri.com.tr/proses-otomasyonu/tubitak-destekli-proje-geliyor-h107676.html

TÜBİTAK DESTEKLİ PROJE GELİYOR

Gazi Üniversitesi Teknopark ekosistemine dahil Daysoft, BYS Group ve ProSCon şirketleri tarafından ETKİ-VR projesi geliştirildi. Proje TÜBİTAK 1501 Programı tarafından desteklenecek.

Gazi Üniversitesi Teknopark ekosistemine dahil Daysoft, BYS Group ve ProSCon şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum tarafından yürütülecek “Endüstride Tehlikeli Kimyasalların Yönetimine Yönelik Sanal Gerçeklik Platform (ETKİ-VR)” başlıklı proje, TÜBİTAK 1501 Programı kapsamında desteklenmesine karar verilen projeler listesinde yerini aldı.
Sanal gerçeklik platformu olan ETKİ-VR; tehlikeli kimyasalları barındıran kuruluşlarda üretim, depolama, bakım ve mühendislik gibi farklı faaliyetleri yöneten grupların yetkinliklerini ölçmeye ve geliştirmeye yönelik modüllerden oluşacak.

ULUSLARARASI ALANDA TALEP GÖRECEK

TÜBİTAK tarafından desteklenen ETKİ-VR ile ilgili ProSCon kurucu ortağı Mehmet Dilaver şunları ekledi; “Endüstriyel kazalar ile ilgili yapılan araştırmalar insan faktörünün oldukça yüksek bir oranda kök sebep olduğunu ortaya koyuyor. Ancak burada Trevor Kletz’in insan faktörleri ile ilgili sözünü hatırlamak gerekir; “Kazalarda kök sebep olarak insanları işaret etmek yüksekten düşen bir obje için yer çekimini suçlamak gibi”. Kritik rollerde görev alan personelin yetkinliği yetersiz ise hata yapma olasılığı artıyor. ETKİ-VR ile amacımız kritik yetkinlik ihtiyacı olan rollerde sanal gerçeklik uygulaması ile gelişim sağlamak. İnancımız proje sonucunda elde edilecek ürünün uluslararası alanda talep görmesi.”